Past District Governors

2019-20
A711
Dan Sibanda
Mississauga Cooksville
2018-19
A711
Jeffrey Friedman
Mississauga Central
2017-18
A711
Surinder Sharma
Oakville
2016-17
A711
William Willcocks
Scarborough Cedarbrae Golden Mile
2015-16
A711
Harold Hobson
Huttonville
2014-15
A711
Donald Bissonnette
Erin District
2013-14
A711
Mississauga Central
2012-13
A711
Sam Dako
Mississauga Central
2011-12
A711
Ilkka Ahola
Toronto Suomi
2010-11
A711
Oakville
2009-10
A711
Mark Gunby
Mount Hope
2008-09
A711
Bill Allison
Oakville
2007-08
A16
Dick Peel
Toronto Central Lions Club
2007-08
A711
Jim Wilson
Georgetown
2006-07
A711
Paul Baker
Scarborough Cedarbrae Golden Mile
2005-06
A711
Rolando M dela Cruz
Wishing Well
2004-05
A711
Glenda Coupland
Chinguacousy
2003-04
A711
Bill Dicks
Oakville Trafalgar
2002-03
A711
Howard Fines
Toronto Beaches
2001-02
A7
Brian Linton
Agincourt
2001-02
A11
Len Coupland
Chinguacousy
2000-01
A7
Jeanann Eddy
Etobicoke Queensway
2000-01
A11
Tom Colton
Georgetown
2000-01
A16
Raguhbir Singh
Brampton Village
1999-00
A7
Walter Roberts
Forest Hill
1999-00
A11
Ray Johnson
Ancaster
1998-99
A7
A.P. Sukhai
Toronto Kaiteur
1998-99
A11
Willard J. “Bill” Brown
Pincher Creek
1997-98
A7
Horst Kummerer
East York Danforth
1997-98
A11
Arnie Flear
Nobleton
1996-97
A7
Wayne Hoey
Weston
1996-97
A11
Wayne Chambers
Erindale Mississauga
1995-96
A7
Teddy Boyce
Toronto Kaiteur
1995-96
A11
Fred Zorge
Georgetown
1994-95
A7
Raija Rosenthal
North York Trillium
1994-95
A11
Armin Bruer
Mississauga Credit Valley
1993-94
A7
Peter Tsang
Toronto Hong Kong
1993-94
A11
Lyle Brenzil
Blackheath Binbrook
1992-93
A7
Bert Jacobs
Forest Hill
1992-93
A11
Bob Emond
Mississauga Credit Valley
1991-92
A7
Arthur Veerasammy
Wishing Well
1991-92
A11
Don Stevely
Ancaster
1990-91
A7
Steve(Tapani)Hyttinen
Toronto Cyberspace
1990-91
A11
Russ Fedun
Mississauga Cawthra
1989-90
A7
Dr. Kai Ming Kan
Toronto Cathay
1989-90
A11
George Carpenter
Mississauga Central
1988-89
A7
Don Hardinge
Agincourt
1988-89
A11
Derek Bloomfield
Erin
1987-88
A7
Thistletown
1987-88
A11
Roger Lacroix
Bramalea
1986-87
A7
Don Burlton
West Hill Highland Creek
1986-87
A11
Kaare Soberg
Burlington Nelson
1985-86
A7
Harvey Higgins
Thistletown
1985-86
A11
Dan Boyle
Georgetown
1984-85
A7
Thistletown
1984-85
A11
Gil Powers
Dundas
1983-84
A7
Robert “Rob” Rice
Scarborough Bendale
1983-84
A11
Jim Astles
Mississauga Meadowvale
1982-83
A7
William “Bill” Henderson
Wishing Well
1982-83
A11
Cliff Ditchfield
Huttonville
1982-83
 
Lawrence Dunn
Toronto Hong Kong
1981-82
A7
Bruce Carley
Lakeshore
1981-82
A11
Alex Watson
Streetsville
1980-81
A7
Robert Beames
Scarborough Central
1980-81
A11
Les Yeates
Stoney Creek
1979-80
A7
Robert B. Townsend
Toronto Central
1979-80
A11
Ron Lacey
Georgetown
1978-79
A7
Jerry Belanger
North Central
1978-79
A11
Ron Brown
1977-78
A7
Etobicoke Queensway
1977-78
A11
Bob Howes
Bramalea
1976-77
A7
George Kadota
Etobicoke Kingsway
1976-77
A11
Ted Sheehan
Dundas
1975-76
A7
Al Tait
Etobicoke Queensway
1975-76
A11
Rod MacDonald
Caledon
1974-75
A7
Al Mercury
Toronto Onyx
1974-75
A11
Duncan Sinclair
Oakville
1974-75
Raymond Kan
Toronto Hong Kong
1973-74
A7
John “Jack” Watt
Weston
1973-74
A11
Russ Grafton
Brampton
1972-73
A7
Howard P. Lowe
Etobicoke West
1972-73
A11
Doug Walker
Burlington Nelson
1972-73
Dr. Dave Harper
Nobleton
1971-72
A7
Lionel Purcell
Agincourt
1971-72
A11
Fred Zorge
Georgetown
1970-71
A7
John Wilson
York (CC)
1970-71
A11
Ron Weir
1969-70
A7
Gord Orr
King City
1969-70
A11
Ed Wiggins
1968-69
A7
Art Chambers
Toronto North
1968-69
A11
Alan Smith
Ancaster
1967-68
A7
Alfred M. Hill
Markham
1967-68
A11
Howard Stewart
Streetsville
1966-67
A7
Vern Sebastian
North York Central
1966-67
A7
Dr. William J. Copeman
Toronto Doctors
1966-67
A11
James Snow
Oakville
1965-66
A7
Jack M. Wieler
Leaside
1965-66
A11
Harold McGrath
Burlington Central
1964-65
A7
Ernest F. Crossland
Newmarket
1964-65
A11
Philip Waite
Brampton
1963-64
A7
Dr. H. Hugh MacKay
Richmond Hill
1963-64
A2
Maurie Stren
Brantford
1962-63
A7
Earl G. Bagsley
Agincourt
1962-63
A2
Gordon Clipperton
Streetsville
1961-62
A7
John O. “Jack” Filkin
York (ID)
1961-62
A2
Harold Smith
Scotland
1960-61
A7
William G. “Bill” Tredway
Toronto Central
1960-61
A2
Jack Vikary
Niagara Falls
1959-60
A7
Andrew H. Snider
Maple
1959-60
A2
George Laughlan
St. Catharines
1959-60
A9
Harold Forster
1958-59
A7
Elmer W. Grose
North York Central
1958-59
A2
Russell Vickers
Burlington
1957-58
A7
John T. Bentham
Thornhill
1957-58
A2
Gordon Blight
Simcoe
1956-57
A7
Joseph J. Palmer
Etobicoke Kingsway
1956-57
A2
Robert Copper
Brampton
1955-56
A7
Carl Caskey
Weston (CC)
1955-56
A2
Claude Miller
Dunnville
1954-55
A7
Frank Stokvis
Pickering
1954-55
A2
Dr. Douglas Fleming
Dundas (CC)
1953-54
A7
William “Bill” Garner
Barrie
1953-54
A2
William Mott
Waterford
1952-53
A7
M. Bud Renner
North York Central
1952-53
A2
William Taylor
St. George
1951-52
A7
Richard Edmunds
Richmond Hill
1951-52
A2
Colin Brown
Fort Erie
1950-51
A7
Fred S. Thompson
Newmarket
1950-51
A2
Mansell Ketchen
Credit Valley
1949-50
A3
Robert Little
Richmond Hill
1949-50
A2
John Farlow
Woodstock
1948-49
A3
Stanley Darling
Peterborough
1948-49
A2
Dr. Smith
Grimsby
1947-48
A3
Gordon Belyea
Toronto
1947-48
A2
William Phipps
Paris
1946-47
A3
Dr. P.B. Rynard
Orillia
1946-47
A2
Reginal Everett
Port Credit
1945-46
A3
Charles Carter
Bowmanville
1945-46
A2
Clifford Hines
Ingersoll
1944-45
A3
Dr. Kennth Rogers
Toronto (CC)
1944-45
A2
Louis Whittaker
Welland
1943-44
A3
Ernie Houghton
Toronto
1943-44
A2
Walter Fisher
St. Catharines
1942-43
A3
Emmons Crawford
Bowmanville
1942-43
A2
Kenneth Robertson
Brantford
1941-42
A3
George Bosnell
Toronto
1941-42
A3
Charles Lennox
New Toronto (CC) (ID)
1941-42
A2
J.H. Sandham
St. Catharines
1940-41
A3
Cliff Cotter
Ottawa
1940-41
A2
J.H. Sandham
Oakville
1939-40
A3
Charles Lennox
New Toronto (CC) (ID)
1939-40
A2
Herbert Hall
Hamilton
1938-39
A1
Dr. F.M. Deans
Oakville (CC)
1937-38
A
Leland “Pete” Peterson
Windsor
1936-37
A
Harry Lambert
Newmarket
1935-36
A
Reid Murdock
Toronto (ID)
1934-35
A
Osmond Howe
Ottawa
1933-34
A
Thomas Wiley
St Catharines
1932-33
A
Ralph Sherpard
Windsor
1931-32
A
Fred Soper
Hamilton
1930-31
A
E.C. Thomas
London
1929-30
A
Joe Sheedy
North Bay
1928-29
A
Jack Connell
Toronto (ID)
1927-28
A
William Glintz
Niagara Falls
1926-27
A
Alex Morrison
London
1925-26
A
Jack Arnott
Ottawa
1924-25
A
Fred Avery
St Catharines
1923-24
A
Lt. Col. Graham
London
1922-23
A
Ernest Linger
Hamilton (ID)
1921-22
A
Louis Livingston
Windsor
1920-21
A
Fred Ketcheson
Toronto
1924-25
A
Harry Newman
Toronto (IP)
1922-24
A
Harry Newman
Toronto (ID)
1920-22
A
Harry Newman
Toronto (IVP)

District Governors District A (1920-1938)

1920-21
Fred Ketcheson
Toronto
1921-22
Louis Livingston
Windsor
1922-23
Ernest Linger
Hamilton (ID)
1923-24
Lt. Col. Graham
London
1924-25
Fred Avery
St Catharines
1925-26
Jack Arnott
Ottawa
1926-27
Alex Morrison
London
1927-28
William Glintz
Niagara Falls
1928-29
Jack Connell
Toronto (ID)
1929-30
Joe Sheedy
North Bay
1930-31
E.C. Thomas
London
1931-32
Fred Soper
Hamilton
1932-33
Ralph Sherpard
Windsor
1933-34
Thomas Wiley
St Catharines
1934-35
Osmond Howe
Ottawa
1935-36
Reid Murdock
Toronto (ID)
1936-37
Harry Lambert
Newmarket
1937-38
Leland “Pete” Peterson
Windsor

District Governors A1 (1938-39)

1938-39
Dr. F.M. Deans
Oakville

District Governors A2 (1939-1964)

1939-40
Herbert Hall
Hamilton
1940-41
J.H. Sandham
Oakville
1941-42
J.H. Sandham
St. Catharines
1942-43
Kenneth Robertson
Brantford
1943-44
Walter Fisher
St. Catharines
1944-45
Louis Whittaker
Welland
1945-46
Clifford Hines
Ingersoll
1946-47
Reginal Everett
Port Credit
1947-48
William Phipps
Paris
1948-49
Dr. Smith
Grimsby
1949-50
John Farlow
Woodstock
1950-51
Mansell Ketchen
Credit Valley
1951-52
Colin Brown
Fort Erie
1952-53
William Taylor
St. George
1953-54
William Mott
Waterford
1954-55
Dr. Douglas Fleming
Dundas
1955-56
Claude Miller
Dunnville
1956-57
Robert Copper
Brampton
1957-58
Gordon Blight
Simcoe
1958-59
Russell Vickers
Burlington
1959-60
George Laughlan
St. Catharines
1960-61
Jack Vikary
Niagara Falls
1961-62
Harold Smith
Scotland
1962-63
Gordon Clipperton
Streetsville
1963-64
Maurie Stren
Brantford
1964-65
John Maytham
Port Dover

District Governors A3 (1938-1950)

1938-39
John Brown
Bowmanville
1939-40
Charles Lennox
New Toronto (ID)
1940-41
Cliff Cotter
Ottawa
1941-42
George Bosnell
Toronto
1941-42
Charles Lennox
Toronto
1942-43
Emmons Crawford
Bowmanville
1943-44
Ernie Houghton
Toronto
1944-45
Dr. Kennth Rogers
Toronto
1945-46
Charles Carter
Bowmanville
1946-47
Dr. P.B. Rynard
Orillia
1947-48
Gordon Belyea
Toronto
1948-49
Stanley Darling
Peterborough
1949-50
Robert Little
Richmond Hill

District Governors A7 (1950-2002)

1950-51
Fred S. Thompson
Newmarket
1951-52
Richard Edmunds
Richmond Hill
1952-53
M. Bud Renner
North York Central
1953-54
William “Bill” Garner
Barrie
1954-55
Frank Stokvis
Pickering
1955-56
Carl Caskey
Weston
1956-57
Joseph J. Palmer
Etobicoke Kingsway
1957-58
John T. Bentham
Thornhill
1958-59
Elmer W. Grose
North York Central
1959-60
Andrew H. Snider
Maple
1960-61
William G. “Bill” Tredway
Toronto Central
1961-62
John O. “Jack” Filkin
York (ID)
1962-63
Earl G. Bagsley
Agincourt
1963-64
Dr. H. Hugh MacKay
Richmond Hill
1964-65
Ernest F. Crossland
Newmarket
1965-66
Jack M. Wieler
Leaside
1966-67
Vern Sebastian
North York Central
1966-67
Dr. William J. Copeman
Toronto Doctors
1967-68
Alfred M. Hill
Markham
1968-69
Art Chambers
Toronto North
1969-70
Gord Orr
King City
1970-71
John Wilson
York
1971-72
Lionel Purcell
Agincourt
1972-73
Howard P. Lowe
Etobicoke West
1973-74
John “Jack” Watt
Weston
1974-75
Al Mercury
Toronto Onyx
1974-75
Raymond Kan
Toronto Hong Kong
1975-76
Al Tait
Etobicoke Queensway
1976-77
George Kadota
Etobicoke Kingsway
1977-78
Etobicoke Queensway
1978-79
Jerry Belanger
North Central
1979-80
Robert B. Townsend
Toronto Central
1980-81
Robert Beames
Scarborough Central
1981-82
Bruce Carley
Lakeshore
1982-83
William “Bill” Henderson
Wishing Well
1982-83
Lawrence Dunn
Toronto Hong Kong
1983-84
Robert “Rob” Rice
Scarborough Bendale
1984-85
Thistletown
1985-86
Harvey Higgins
Thistletown
1986-87
Don Burlton
West Hill Highland Creek
1987-88
Thistletown
1988-89
Don Hardinge
Agincourt
1989-90
Dr. Kai Ming Kan
Toronto Cathay
1990-91
Steve(Tapani)Hyttinen
Toronto Cyberspace
1991-92
Arthur Veerasammy
Wishing Well
1992-93
Bert Jacobs
Forest Hill
1993-94
Peter Tsang
Toronto Hong Kong
1994-95
Raija Rosenthal
North York Trillium
1995-96
Teddy Boyce
Toronto Kaiteur
1996-97
Wayne Hoey
Weston
1997-98
Horst Kummerer
East York Danforth
1998-99
A.P. Sukhai
Toronto Kaiteur
1999-00
Walter Roberts
Forest Hill
2000-01
Jeanann Eddy
Etobicoke Queensway
2001-02
Brian Linton
Agincourt

District Governors A11 (1964-2002)

1964-65
Philip Waite
Brampton
1965-66
Harold McGrath
Burlington Central
1966-67
James Snow
Oakville
1967-68
Howard Stewart
Streetsville
1968-69
Alan Smith
Ancaster
1969-70
Ed Wiggins
transfer to A3
1970-71
Ron Weir
transfer to A12
1971-72
Fred Zorge
Georgetown
1972-73
Doug Walker
Burlington Nelson
1972-73
Dr. Dave Harper
Nobleton
1973-74
Russ Grafton
Brampton
1974-75
Duncan Sinclair
Oakville
1975-76
Rod MacDonald
Caledon
1976-77
Ted Sheehan
Dundas
1977-78
Bob Howes
Bramalea
1978-79
Ron Brown
1979-80
Ron Lacey
Georgetown
1980-81
Les Yeates
Stoney Creek
1981-82
Alex Watson
Streetsville
1982-83
Cliff Ditchfield
Huttonville
1983-84
Jim Astles
Mississauga Meadowvale
1984-85
Gil Powers
Dundas
1985-86
Dan Boyle
Georgetown
1986-87
Kaare Soberg
Burlington Nelson
1987-88
Roger Lacroix
Bramalea
1988-89
Derek Bloomfield
Erin
1989-90
George Carpenter
Mississauga Central
1990-91
Russ Fedun
Mississauga Cawthra
1991-92
Don Stevely
Ancaster
1992-93
Bob Emond
Mississauga Credit Valley
1993-94
Lyle Brenzil
Blackheath Binbrook
1994-95
Armin Bruer
Mississauga Credit Valley
1995-96
Fred Zorge
Georgetown
1996-97
Wayne Chambers
Erindale Mississauga
1997-98
Arnie Flear
Nobleton
1998-99
Willard J. “Bill” Brown
Lethbridge
1999-00
Ray Johnson
Ancaster
2000-01
Tom Colton
Georgetown
2000-01
Raguhbir Singh
Brampton Village
2001-02
Len Coupland
Chinguacousy

District Governors A711 (2002-Present)

2002-03
Howard Fines
Toronto Beaches
2003-04
Bill Dicks
Oakville Trafalgar
2004-05
Glenda Coupland
Chinguacousy
2005-06
Rolando M dela Cruz
Wishing Well
2006-07
Paul Baker
Scarborough Cedarbrae Golden Mile
2007-08
Jim Wilson
Georgetown
2007-08
Dick Peel
Toronto Central Lions Club
2008-09
Bill Allison
Oakville
2009-10
Mark Gunby
Mount Hope
2010-11
Oakville
2011-12
Ilkka Ahola
Toronto Suomi
2012-13
Sam Dako
Mississauga Central
2013-14
Mississauga Central
2014-15
Donald Bissonnette
Erin District
2015-16
Harold Hobson
Huttonville
2016-17
William Willcocks
Scarborough Cedarbrae Golden Mile
2017-18
Surinder Sharma
Oakville
2018-19
Jeffrey Friedman
Mississauga Central
2019-20
Dan Sibanda
Mississauga Cooksville
Legend:
bold
Deceased
italic
Was District Governor in another district.